Lasy - nasze Dobro Narodowe

Spam
sowka
Posty: 802
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Lasy - nasze Dobro Narodowe

Postautor: sowka » 19 sty 2021, 15:27

Drzewa i ich społeczność
co to jest sieć mikoryzowa ?
https://www.youtube.com/watch?v=pubn6LLwfAA
sowka
Posty: 802
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Lasy - nasze Dobro Narodowe

Postautor: sowka » 24 mar 2021, 18:17

Lasy są nasze - obywatelek i obywateli.
Chcemy mieć wpływ na to co się z nimi dzieje.
Mamy do tego prawo.


Lasy zajmują blisko 30% powierzchni Polski. Pełnią ważne funkcje przyrodnicze, społeczne i gospodarcze. Produkują tlen, regulują obieg wody, chronią gleby, są bezpiecznym domem dla roślin i zwierząt. Obniżają poziom hałasu, oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, łagodzą skutki klęsk żywiołowych. Są miejscem dostępnym dla każdego i każdej z nas (…). Niszcząc lasy dużo mocniej odczujemy negatywne skutki coraz szybciej następujących zmian klimatycznych.
Temat Lasów Państwowych wraca co kilka miesięcy. Za każdym razem z przekazem, że oto rząd ma niecne zamiary i realizuje je w tajemnicy przed opinią publiczną. Ostatnio tygodnik “wSieci” przypomniał historię sprzed kilku lat, według której rząd PO chciał sprzedać zarządzającą 7,6 mln hektarów polskich lasów jednostkę, by pieniądze przeznaczyć na odszkodowania dla Żydów za utracone w naszym kraju mienie.
Czemu po co i na czyje zlecenie powstał taki proceder? Nasz kraj i tak posiada bardzo słabej jakości powietrze, czy ta wycinka jest prowadzona pod przyszłe manewry wojenne ?
Podpisz petycję
https://lasyiobywatele.pl/podpisz-petycje
ZANIM WYTNĄ NAM LAS
https://lasyiobywatele.pl/
Inicjatywa Lasy i Obywatele przełożyła na interaktywną mapę dane Lasów Państwowych o trwających i planowanych wycinkach. I ręce opadają. Oczywiście na ogólnym zdjęciu punkty są większe, więc aż taka powierzchnia Polski wycięta nie będzie. Ale jak widzicie na kolejnych foto – nawet przy przybliżeniu skala wycinki jest ogromna. Pokazuję to na przykładach okolic m.in. Warszawy, Łodzi, Włocławka, Białegostoku i Puszczy Noteckiej.

Źródłem do przygotowania mapy był Bank Danych o Lasach i umieszczone w nim informacje z tzw. Planów Urządzenia Lasu, które udostępniono w styczniu. Każde z 430 nadleśnictw w kraju przygotowuje taki plan raz na 10 lat. Choć jego konsultacja są obowiązkowe, wie o nich garstka osób.
Leśnicy mają strony internetowe, konta na Facebooku, Instagramie, Twitterze, kanał na youtube i spotify, zatrudniają grafików i biuro prasowe. a nie potrafią poinformować społeczeństwa o konsultacjach społecznych dotyczących lasów – zauważa w rozmowie z “Wyborczą” Marta Jagusztyn, pomysłodawczyni mapy zajmująca się badaniami i ewaluacją międzynarodowych programów rozwojowych.Twórcy mapa podkreślają, że jest ona “tak dobra, jak dostępne dane”.
I wyjaśniają, że z powodu opóźnień w publikowaniu informacji część z wycinek na mapie została już przeprowadzona.

“Na dziś nadleśnictwa mają przekaz dnia by zestawiać naszą mapę ze zdjęciami satelitarnymi i pokazywać rzekome zbytnie uproszczenie. Odpowiadamy, że całe potrzebne info na mapie jest, zakładamy, że użytkownik potrafi czytać i że takiej mapy raczej nie da się zrobić lepiej, a już na pewno nie na tych danych. A mapę satelitarną podłączymy na dniach, dla pełnego obrazu i by leśnicy nie czuli się źle”
– dodają Lasy i Obywatele na swym fanpejdżu.

Warto dodać, że na stronie inicjatywy umieszczono też inne przydatne informacje.
To:
Mapa (głównie oddolnych) inicjatyw mieszkańców, którzy połączyli siły, by bronić lasów przed wycinką. Na razie jest na niej ponad 130 punktów, ale każdy może zgłaszać kolejne.
Biblioteka z “leśnymi” podręcznikami on-line, które można pobrać za darmo.
Różne petycje ws. obrony lasów przed wycinką, które czekają na Twój podpis.
Informacje na temat tego, w jaki sposób każdy i każda z nas może włączać się w działanie na rzecz lasów.
DZIAŁAJMY !!!
sowka
Posty: 802
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Lasy - nasze Dobro Narodowe

Postautor: sowka » 15 kwie 2021, 11:12

Przyroda, natura to "ciało zewnętrzne" człowieka- rozmowa z Tomaszem Nakoniecznym z Dzikiego Życia
https://www.youtube.com/watch?v=zhNbxoODPE0&t=441s
sowka
Posty: 802
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Lasy - nasze Dobro Narodowe

Postautor: sowka » 15 kwie 2021, 11:27

Są tu w tym życiu tacy, którzy po prostu potrzebują NIEKTÓRYCH wyjaśnień i po prostu chcą NIEKTÓREJ odpowiedzi i nie chcą więcej dociekać.
Jeśli jakiś „ekspert” lub „zawodowiec” coś deklaruje, to musi to być nieprawdziwa prawda.
Dlaczego „ekspert” miałby kłamać?
Ale w tym życiu są tacy, którzy walczą o status quo; którzy nie lubią, gdy inni kołyszą ich bezpieczną, wygodną łodzią „racjonalizmu” - lub cokolwiek w ich umyśle uchodzi za racjonalizm.Status quo współczesnego tworzenia modeli naukowych nie pozwoli ci myśleć nieszablonowo.
Są też na tej planecie tacy, którzy nigdy nie dbają o to, jak doszło do tego, gdzie są teraz: ci ludzie nie mają zdolności ani chęci kwestionowania czegokolwiek i po prostu chcą zachować wyjaśnienia dotyczące status quo dla wszystkiego.


Czy żyjemy w epoce wielkiego oszustwa .... ???
Niektóre góry to starożytne olbrzymie drzewa! - film o prastarych drzewach , nie trzeba słów wyjasnień
https://www.youtube.com/watch?v=6ShHxOUQetE

Wróć do „SPAM, kosz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości