Wzdęcia, odbijanie się, problemy z trawieniem tłuszczy.

Oddzielny dział poświęcony tematyce Zbilansowanych Kwasów Tłuszczowych.
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Wzdęcia, odbijanie się, problemy z trawieniem tłuszczy.

Postautor: Bow1 » 18 lis 2018, 11:16

Są tacy klienci, którzy mają problemy z piciem ZKT np odbija im się, mają wzdęcia albo nawet stolec jest tłuszczowy.
Czym jest to spowodowane?

1.
Może być tak, że osoba ta ma problem z drożnością dróg żółciowych i wtedy do dwunastnicy spływa zaledwie szklaneczka soli żółciowych na dobę zamiast np 1,5 litra. Brak jest emulgatora w postaci żółci i przyswajanie jest bardzo utrudnione. Rozwiązanie tego problemu jest dość proste.
Należy brać kwas alfa liponowy 300 mg 3x1 do posiłków.
Trzeba dostarczać niewielkie ilości tłuszczu przez cały dzień raz na godzinę. Może to być żółtko jaja, łyżeczka dowolnego ZKT, łyżeczka masła klarowanego lub posiłek zawierający tłuszcze. Dochodzić będzie do częstych skurczy pęcherzyka żółciowego dzięki temu zaczną rozpuszczać się złogi w pęcherzyku. Napływająca żółć do pęcherzyka będzie rzadka nie zagęszczona jeszcze w pęcherzyku żółciowym i dzięki temu rozmiękczać będzie osady tzw kamienie i żółć w postaci gęstego żelu. Takie postępowanie doprowadzi również do wzmożonej produkcji żółci przez wątrobę dzięki czemu wszystkie drogi żółciowe zaczną się udrażniać. Po około dwóch tygodniach ilości spływającej żółcie do dwunastnicy zwiększy się kilkakrotnie dzięki czemu nie będzie problemu z przyswajaniem tłuszczy i dodatkowo zyskamy więcej "płynu do naczyń", który myje jelita. Oczywiście w tym przypadku "płyn do naczyń" to żółć.

2.
Bywa jednak nieco trudniej.
Może być i tak, że złe przyswajanie tłuszczy spowodowane jest płaczącym jelitem cienkim.Ten problem również można rozwiązać ale potrzebne są większe nakłady mam tu na myśli rezygnację z jednej lub dwóch grup pokarmowych.
Co prowadzi do powstania płaczącego jelita?
Zjemy na przykład jakieś sery czy inne przetwory mleczne. Jest w nich białko kazeina A1. To bardzo duże cząsteczki większe około 30 razy od ludzkiej kazeiny. Nasz żołądek nawet ten dobrze zakwaszony nie jest przygotowany do trawienia tak dużych cząsteczek białkowych. Do jelita trafiają fragmenty lub całe białka. Jelito cienkie broni się przed toksyczną dla niego proteiną i zaczyna wydzielać śluz o konsystencji rzadkiego kisielu. Wydziela tego tak dużo, że wszystkie kosmki jelitowe zalane są całkowicie tą wydzieliną. To jest właśnie płaczące jelito.
Skoro kosmki są w całości zatopione w śluzie to kompletnie nic nie przyswajają np tłuszczy i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak D3, K2, A i E. Z tego powodu niektóre osoby słabo przyswajają te witaminy i poziom ich bardzo wolno rośnie, a pewnego poziomu w ogóle nie można przekroczyć.
Jelito może podobnie reagować na laktozę i również w tym przypadku możemy mieć płaczące jelito.
Wypite ZKT nie jest wchłaniane przez unieczynnione jelito i spływa do okrężnicy przez to mamy odbijanie się i wzdęcia.
Bardzo często jelito cienkie identycznie reaguje na białka z grupy prolamin czyli białka ze zbóż.

Jak zabrać się do poprawienia swojej sytuacji?
Zacząć należy od płukania drug żółciowych tak jak opisałem w części pierwszej. Jeżeli to nie pomoże realizujemy program drugi.
Dobrze się bawię.
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Wzdęcia, odbijanie się, problemy z trawieniem tłuszczy.

Postautor: sowka » 22 lis 2018, 19:35

Czyli pisząc "płaczące jelito" nie miałes na mysli przeciekajacegi/nieszczenego jelita? ?
andzio65
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2018, 5:32

Re: Wzdęcia, odbijanie się, problemy z trawieniem tłuszczy.

Postautor: andzio65 » 03 gru 2018, 20:22

Na pewno nie.
Proszę przeczytaj uważnie co jest napisane.
Przeciekające, nieszczelne jelito to lapidarnie mówiąc "dziury" w jelicie przez które do organizmu wnikają niepożądane substancje - toksyny.
Jelito płaczące, jak pisze Bow1, może być równie dobrze jelitem zdrowym (szczelnym), ale w skutek podrażnienia wydziela w celu ochrony zwiększoną ilość śluzu.
Szczerze mówiąc nie znałem terminu "jelito płaczące".
Dzięki Bow1.
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Wzdęcia, odbijanie się, problemy z trawieniem tłuszczy.

Postautor: sowka » 04 gru 2018, 8:26

andzio65
Z takim okresleniem "jelito płaczące" spotkalam sie też w innym wpisie Bow1 , teraz to rozszerzył - czytałam uwaznie
więc moje pytanie jest tylko po to aby uwypuklić różnicę.
Szczerze mówiąc takie roztrzyganie niuansów ma ogromne znaczenie dla ludzi poszukujacych "puzli do swojej układanki"
andzio65
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2018, 5:32

Re: Wzdęcia, odbijanie się, problemy z trawieniem tłuszczy.

Postautor: andzio65 » 04 gru 2018, 17:53

Ok. rozumiem intencje.
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Wzdęcia, odbijanie się, problemy z trawieniem tłuszczy.

Postautor: Bow1 » 16 kwie 2019, 19:22

Kilka słów wyjaśnienia.
Tzw. jelito cieknące jest wówczas gdy pewne cząsteczki pokarmu np niestrawione fragmenty białek lub całe białka, substancje alergizujące lub toksyny przedostają się poprzez warstwę wyściółki jelita i doprowadzają do reakcji systemu obronnego.
W wielu przypadkach system obronny na takie bodźce reaguje w ten sposób, że pobudza jelito do wydzielania śluzu, który to śluz odcina drażniące substancje znajdujące się w jelicie od ścianek jelita. Jest to taka metoda obronna. Zrozumiałe?
Kiedy ścianki jelita pokryte są grubą warstwą śluzu nazywamy to płaczącym jelitem.
W następstwie takiej reakcji układu obronnego nie przyswajamy tych składników pokarmowych, które powinniśmy pobierać z jelita cienkiego np tłuszcze oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Wędruje to więc dalej i staje się przyczyną braków pokarmowych oraz wielu komplikacji często bardzo poważnych.
Teraz to już zrozumiale, chyba ;)
Dobrze się bawię.
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Wzdęcia, odbijanie się, problemy z trawieniem tłuszczy.

Postautor: sowka » 02 maja 2019, 14:35

tak :) dziękujemy !
Krok
Posty: 1
Rejestracja: 07 lut 2024, 13:32

Re: Wzdęcia, odbijanie się, problemy z trawieniem tłuszczy.

Postautor: Krok » 13 lut 2024, 23:59

Witam to mój pierwszy post na tym forum. Mam problem ze wzdęciami i gazami prawie po wszystkim trudno by było wymienić po czy nie mam . Robiłem jakiś czas temu badanie kału w specjalnej placówce i wyszło że mam przewagę jakiś bakterii a inny za mało , przepisali mi jakiś lekarstwa na zwiększenie tych brakujących bakteri , te preparaty były na zamówienie z Niemiec . Ale to nic nie pomogło . Chcalbym stosować ZTK ale nie wiem czy będę w stanie je przyswoić . Czy Protokół 1 lub 2 też będzie dobry dla mnie aby pozbyć się gazów i wzdęć .

Wróć do „Zbilansowane Kwasy Tłuszczowe (ZKT)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości