Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Oddzielny dział poświęcony tematyce Zbilansowanych Kwasów Tłuszczowych.
admin
Administrator
Posty: 36
Rejestracja: 29 kwie 2016, 22:22
Kontaktowanie:

Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: admin » 30 kwie 2016, 1:45

Skuteczność terapii przy pomocy Zbilansowanych Kwasów Tłuszczowych jest bardzo duża. Mimo to wskazane jest wzmocnienie właściwości terapeutycznych ZKT za pomocą kilku suplementów.

Suplementacja

Suplementy bezwzględnie konieczne:

- ZKT po jednej, do dwóch łyżek stołowych do każdego posiłku; dla dzieci odpowiednio mniej, czyli proporcjonalnie do wagi dziecka. W tym wypadku odpowiedniejsze będą ZKT produkowane bez udziału olejów orzechowych np. Złoto Faraonów.

- Witamina C - mam na myśli kwas askorbinowy z bioflawonoidami- bo tylko w takim przypadku kwas askorbinowy jest witaminą C. Warto w tym czasie jeść kolorowe owoce aby bioflawonoidów było więcej niż producenci witaminy umieścili w tabletce, czy kapsułce. Witaminę tą trzeba brać do każdego posiłku, a także między posiłkami np z owocem.

- Kwas alfa-liponowy w dawkach np 300mg do każdego posiłku, a dla dziecka proporcjonalnie do wagi. Kwas alfa-liponowy pobudzi wątrobę do wydzielania żółci, dzięki czemu organ ten wydalać będzie sprawnie toksyny wraz z żółcią. Więcej żółci to czysta okrężnica. Ten wartościowy suplement podniesie również poziom glutationu oraz zajmie się regeneracją witaminy C, przez co wzrosną jej właściwości antyoksydacyjne.

- Witamina B50, to kompleks witamin z grupy B. Ma dość dobry skład i dostarczy nam B6 niezbędną do utrzymania odpowiedniej aktywność części enzymów niezbędnych w procesach metabolicznych kwasów tłuszczowych.

Suplementy wskazane

- Witamina B12 i kwas foliowy- niestety w B50 jest niewiele witaminy B12 i jest ona najczęściej w niewłaściwej formie. Z tego powodu trzeba dodatkowo stosować witaminę B12 w formie metylokobalaminy. Poziom B12 można łatwo podnieść stosując, np. tabletki pod język 5000 mcg 3x1, kwas foliowy 800 mcg 1x1

- NAC N-acetylocysteina

- TMG Trimetyloglicyna

- magnez

- cynk

- cholina z inozytolem szczególnie przy schorzeniach związanych z centralnym lub obwodowym układem nerwowym

- lecytyna sojowa lub słonecznikowa, zamiennik choliny i inozytol

Dieta

Dieta uzależniona jest od wielu bardzo indywidualnych czynników. Ja jedynie mogę wskazać, które pokarmy są bezwzględnie niekorzystne:

- "oleje przemysłowe", czyli wszystkie oleje z półek sklepowych, przede wszystkim dlatego, że są to nieodpowiednio zbilansowane oleje, również dlatego, że technologia ich produkcji jest zbrodnicza (temperatura tłoczenia przekraczająca 150 st Celsjusza, a często wyższa), często olej ten ekstrachowany jest za pomocą rozpuszczalników, a jeśli już się trafi olej tłoczony na zimno, to stoi.. na półkach, a nie w lodówce. (poza niektórymi olejami kokosowymi, które nie muszą stać w lodówce)

- kwasy tłuszczowe trans oprócz CLA (kwas linolowy)

- wszystkie pokarmy zawierające oleje i kwasy tłuszczowe trans

Bezwzględny zakaz stosowania

- Leki ingerujące w gospodarkę lipidową organizmu czyli statyny.

- Niektóre suplementy stosowane na odchudzanie. Dotyczy to suplementów utrudniających metabolizm lipidów (tłuszczy).


Kompleks witamin z grupy B w tym B6, magnez, cynk- usprawniają szlaki metaboliczne lipidów.
Witamina C- antyutleniacz oraz czynnik niezbędny do budowy kolagenu.
Witamina D3 wspólnie z ZKT uruchamia procesy naprawcze i detoksykacyjne organizmu (właściwy jej poziom jest bardzo pożądany)
Kwas alfa-liponowy ma działanie przeciwzapalne, wspiera wątrobę podczas detoksykacji, podnosi poziom glutationu, regeneruje witaminę C dzięki czemu pozostaje ona dłużej aktywna.
Cholina i, w mniejszym stopniu, inozytol są niezbędne w wielu procesach metabolicznych oraz do budowy fosfolipidów takich jak m.in. lecytyny i sfingomieliny.
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: Bow1 » 03 maja 2016, 1:35

Większość z Was zastanawia się nad tym jakie tłuszcze stosować w kuchni skoro "oleje przemysłowe" są toksyczne, natomiast olejów tłoczonych na zimno (z powodu obecności w nich tłuszczów nienasyconych) nie można podgrzewać.
Jest kilka możliwości aby nie zrezygnować z ulubionej rybki, czy jajecznicy.
Można bezpiecznie smażyć na maśle klarowanym lub smalcu ewentualnie na oleju kokosowym. Ten ostatni tłuszcz jest wyjątkiem wśród olejów roślinnych. Składa się prawie wyłącznie z kwasów tłuszczowych nasyconych, więc bezpiecznie można go podgrzewać.

Skład oleju kokosowego jest bardzo korzystny dla człowieka:
kwas laurynowy C12 -50-60%
kwas mirystynowy C14 -15-20%
kwas palmitynowy C16 – 7-12%
kwas kaprylowy C8 – 5-11%
kwas kaprynowy C10 – 4-9%
kwas stearynowy C18 – 1,5-5%
kwas kapronowy C6 – 1-1,5%
kwas oleinowy C18 – 4-10%
kwas linolowy C18 – ok. 2%
kwas linolenowy C18 – do 0,2%

Moim zdaniem olej kokosowy jest najzdrowszym obok tłuszczu mlecznego zbiorem kwasów tłuszczowych nasyconych na planecie Ziemia.
Olej kokosowy zmniejsza otyłość brzuszną, zmniejsza insulino oporność, jest łatwo przyswajalny oraz dobrze tolerowany jako źródło energii.
Teraz pozostaje pytanie - jaki olej kokosowy wybrać?
Do wyboru jest olej kokosowy rafinowany oraz nierafinowany. Ten drugi zawiera większość naturalnych składników m.in. fosfolipidy, magnez, żelazo, miedź oraz witaminy.
Proces rafinacji dzieli się na kilka etapów kolejno - odśluzowanie, odkwaszanie, bielenie dezodoryzacja. Podczas dezodoryzacji olej podgrzewany jest do temperatury blisko 300 stC.
Rafinacja ma na celu pozbawienie oleju smaku, zapachu, a najważniejszym celem rafinacji jest przedłużenie przydatności do spożycia.
Jaki olej kupimy zależy wyłącznie od nas. Warto jednak podczas podejmowania decyzji wziąć pod uwagę wszystkie argumenty.
Dobrze się bawię.
Awatar użytkownika
gobila
Posty: 12
Rejestracja: 01 maja 2016, 22:34

Re: Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: gobila » 03 maja 2016, 13:16

Dzięki, Bow, za sprecyzowanie kwestii tłuszczów do smażenia! Wreszcie sprawa jest jasna. Nie dalej jak wczoraj sama się nad tym zastanawiałam :roll:
Myslę, że wielu ludzi ma z tym poważny problem, więc rozpowszechniam, gdzie sie da ;)
Elzucha
Posty: 18
Rejestracja: 02 maja 2016, 20:30

Re: Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: Elzucha » 03 maja 2016, 13:57

Skuteczność terapii przy pomocy Zbilansowanych Kwasów Tłuszczowych jest bardzo duża.

Czy ilość zalecana jest jednakowa podczas terapii wszelkich, czy dla zdrowych osób inna?
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: Bow1 » 03 maja 2016, 23:22

gobila pisze:sprecyzowanie kwestii tłuszczów do smażenia! Wreszcie sprawa jest jasna.

Miałem jeszcze problem z wyborem oleju kokosowego do smażenia. Można kupić rafinowany lub naturalny. Wielu specjalistów do smażenia poleca rafinowany ponieważ ten zimnotłoczony ma resztki typu białka i węglowodany, które dymią podczas długiego smażenia.
Wybrałem mimo to nierafinowany dlatego, że procesy rafinacji, wybielania, dezodoryzacji są przeprowadzane w znacznie wyższych temperaturach niż samo smażenie, a więc bardziej denaturują wszystkie składniki tego oleju.
Tak więc po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw mój wybór padł na nierafinowany.
Elzucha pisze:Czy ilość zalecana jest jednakowa podczas terapii wszelkich, czy dla zdrowych osób inna?

Biorąc pod uwagę potrzeby metaboliczne człowieka to zalecałbym profilaktycznie jedną łyżkę do każdego posiłku natomiast leczniczo można bez problemu stosować dwie łyżki do każdego posiłku. Dzieci zależnie do wagi proporcjonalnie mniej.
Ważne jest aby dzienna dawka rozłożona była na kilka razy.
Dobrze się bawię.
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: Bow1 » 13 maja 2016, 16:36

W poprzednich moich wpisach zbyt mało położyłem nacisku na ważny element metabolizmu jakim jest metylacja. Teraz naprawię ten błąd.
Metylacja jest bardzo istotnym elementem właściwych procesów metabolicznych.
Dla przykładu posłużę się homocysteiną, a właściwie jej poziomem.

Homocysteina jest aminokwasem, który powstaje w wyniku demetylacji metioniny. Czyli zjadamy białko, a w efekcie pojawia się homocysteina.
Jak wszystko przebiega prawidłowo to homocysteina jest metabolizowana przy pomocy metylacji i obecność jej nam w żaden sposób nie zagraża. Jednak gdy procesy metylacji nie zachodzą homocysteina gromadzi się w organizmie.
Homocysteina jest podstawowym elementem uszkadzającym tętnice. Gdy pojawiają się uszkodzenia tętnic organizm musi je jakoś "zakleić", a do tego używa cholesterolu jako plastra.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu świadczy więc o złym stanie tętnic gdyż wystąpiło duże zapotrzebowanie na cholesterol. Obniżanie poziomu cholesterolu statynami spowoduje jedynie, że nasz organizm nie tylko będzie miał problem z uszkodzonymi tętnicami ale dodatkowo odbierzemy mu zestaw naprawczy jakim są cholesterolowe łatki.

Jak więc obniżyć poziom homocysteiny i tym samym naprawić ścianki tętnic?

To bardzo proste i absolutnie wykonalne.
O odstawieniu tłuszczy trans i podłych olejów powtarzać nie będę ale to jest koniczne.
Kolejna sprawa to dostarczenie witaminy B12 w formie metylowanej (metaylokobalaminy) oraz kwasu foliowego. To podstawowe substancje jakie obniżą poziom homocysteiny.
Witamina B12 w tabletkach pod język w dawce 5000mcg kilka razy dziennie i kwas foliowy 800mcg 3x1.
Witamina B6 dostępna wszędzie po kilka zł.
Do usprawnienia pracy mózgu oraz produkcji energii niezbędne jest dostarczenie ALC o którym poczytać można tu: viewtopic.php?f=5&t=4&start=20#p132
Czasem dla dobrego efektu warto jednocześnie zastosować TMG (trimetyloglicyna) do każdego posiłku. W przypadkach trudnych albo gdy osoba chora jest jednocześnie na raka wskazane jest przyjmować od 1,5 do 2 g NAC (N-acetylocysteina).
Uszkodzenia tętnic to stany zapalne. Aby je skutecznie zlikwidować i już do tego nie wracać trzeba też pomyśleć o antyoksydantach czyli witamina C i kwas alfa-liponowy. Witamina C po kilka gramów kilka razy dziennie, a kwas alfa-liponowy 200-300mg do każdego posiłku.
Po takiej suplementacji plus ZKT nie ma możliwości aby w kilka tygodni nie obniżył się w sposób znaczący poziom homocysteiny, a tętnice stały się gładkie jak teflonowa powłoka patelni.
Kiedy będziemy suplementować ZKT przez dłuższy czas to wysoki poziom homocysteiny już nam się ne przytrafi.

Dla tych co brali statyny :D ułatwię zadanie podsumowaniem.

Zestaw Elegance:
ZKT, ALC, B12 i kwas foliowy oraz witamina C

Zestaw Prestige:
ZKT, ALC, B12, kwas foliowy, witamina C, kwas alfa-liponowy

Zestaw Full Opcja:
ZKT, ALC, B12,kwas foliowy, witamina C, kwas alfa liponowy, TMG, NAC
Dobrze się bawię.
Beata1969
Posty: 22
Rejestracja: 04 maja 2016, 21:19

Re: Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: Beata1969 » 19 maja 2016, 18:42

Ciekawy art.dotyczący polecanego suplementu Trimetyloglicyna czyli TMG

Trimetyloglicyna, czyli inaczej TMG to najnowsza i niesamowita modyfikacja programów równowagi żywieniowej. Zacząłem ją stosować w styczniu 2013 roku. TMG jest substancją o właściwościach witaminy. Wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, dodaje energii, jest donorem grup metylowych itd.
TMG zwana jest również betainą, ponieważ po raz pierwszy wyizolowano ją z buraka cukrowego. Nie jest to jednak to samo, co chlorowodorek betainy. W tej chwili stosuję ją
w większości programów równowagi żywieniowej, zazwyczaj w dawkach 1000 - 3000 mg dziennie. Są osoby, które potrzebują większej dawki, zwłaszcza w okresie, gdy zmagają się
z reakcjami organizmu na leczenie. Wydaje się, że potrzebuje jej większość uczestników programu i przynosi ona wiele korzyści. Co ciekawe, najwyraźniej nie koliduje z pozostałymi jego elementami.
ŹRÓDŁA TMG
Źródła:
1. Zdrowe ciało produkuje ogromne ilości TMG.

2. Częściowo możemy pozyskać ją w diecie,

3. Można przyjmować suplementy diety dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Organizm to za mało. Wiele osób produkuje zbyt mało TMG. Prawdopodobnie przyczyną jest obecność pewnych toksycznych metali. Ponadto, stres, infekcje, stany zapalne i inne stany chorobowe mogą wykorzystywać to, co wyprodukował organizm, więc potrzeba więcej.
Toksyczna rtęć. Rtęć jest zaledwie jedną z trucizn zaburzających produkcję TMG, lub zwiększającą zapotrzebowanie organizmu na ten niezwykły składnik.
Śmieszy mnie, gdy ludzie życzą sobie testów w kierunku zatrucia rtęcią, mimo że problem jej toksyczności jest tak powszechnie znany. Uświadamiam im, że w mniejszym lub większym stopniu są nią skażeni, ponieważ rtęć jest wszechobecna w środowisku. Jeśli jesz ryby lub owoce morza, jej stężenie będzie jeszcze większe. Jeśli masz wypełnienia zębów
w postaci srebrnych/rtęciowych amalgamatów, prawdopodobnie znowu jej poziom
w organizmie będzie większy. Rtęć jest odpowiedzialna za wiele stanów chorobowych. Więcej na ten temat w artykule Toksyczność rtęci. [link]
Toksyczność miedzi. Toksyczność miedzi również nie współgra z TMG. Większość ludzi jest skażona różnymi postaciami miedzi, niezależnie od tego, co wskazują testy krwi, moczu lub inne badania. W rzeczywistości, nie stanowią one rzetelnej oceny stężenia tego pierwiastka a w większości organizmów obecna jest jego specyficzna forma - Amigo miedź. [link]
Jedną z przyczyn tak powszechnego skażenia miedzią są niedobory cynku w glebie
i żywności. W rezultacie, miedź jest kumulowana w organizmie. Wydaje się, że kobiety są bardziej nią skażone niż mężczyźni, choć problem dotyka obojga płci.
Zaburzenia poziomu miedzi w ciele skutkują bólami głowy, problemami narządów rodnych, zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresja, stany lękowe i ataki paniki
a ponadto chorobami skóry i wieloma innymi. Więcej na ten temat w artykule Zespół skażenia miedzią. [link]
Źródła TMG w żywności. TMG występuje głównie w brokułach, burakach i innych warzywach. Produkty te są w sposób naturalny bogate w TMG oraz kwas foliowy, składniki będące donorami grup metylowych. Niestety, większość ludzi nie je odpowiedniej ich ilości
a przez to nie pozyskuje TMG z diety. Mało tego nawet, jeśli ktoś je dużo wymienionych warzyw, wciąż otrzymuje za mało potrzebnej substancji. Dlatego też, polecam suplementy diety.
Suplementacja. Suplementy TMG wykazują skuteczne działanie z uwagi na 1) zbyt małą produkcję TMG przez organizm, 2) zwiększone dziś zapotrzebowanie na TMG, 3) niewystarczającą absorpcję TMG z pożywienia. Poniżej zalecane dawkowanie TMG oraz środki ostrożności.
BUDOWA TMG
TMG składa się z trzech grup metylowych (CH3) połączonych w jedną cząsteczkę aminokwasu, glicyny. Jest to bardzo ważna struktura, ponieważ dzięki niej, niezależnie od tego, w jaki sposób pozyskujemy TMG, bardzo łatwo przekazuje dwie lub nawet trzy swoje grupy metylowe.
W wyniku przekazania, uzyskiwana jest dimetyloglicyna (DMG). Przekazanie trzech grup metylowych uwalnia cząsteczkę aminokwasu, glicynę. Omówienie poniżej.
Dimetyloglicyna. Z chwilą przekazania grupy metylowej TMG, otrzymujemy związek zwany dimetyloglicyną (DMG). Uważa się, że jest to witamina z grupy B-Complex wykazująca działanie wspierające zachowanie i rozwój mowy u autystycznych dzieci
i dorosłych, osób z ADHD, poprawiająca funkcje nerwowe oraz obniżająca ryzyko wystąpienia drgawek. Pomaga również redukować stres, podnosi poziom tlenu, usprawnia funkcje wątroby i działa wspierająco podczas wysiłku fizycznego.
DMG działa przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo. Podaje się ją by poprawić odpowiedź immunologiczną, przy nowotworach oraz by wzmocnić obronę organizmu przeciwko wirusom, bakteriom i nowotworom. Okazała się również skuteczna we wsparciu leczenia zespołu chronicznego zmęczenia, alergii, zaburzeń oddychania, alkoholizmu oraz uzależnienia od narkotyków.
Dodatkowo, wydaje się, redukować poziom cholesterolu i triglicerydów, reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru. Mówiąc krótko - jest niesamowita.
Zwróć uwagę, że dimetyloglicyna nie jest stosowana, jako suplement diety
w programie równowagi żywieniowej, ponieważ zgodnie z założeniami medycyny chińskiej, jest bardzo yin a przez to szkodzi programowi. Ponadto, nie jest tak skuteczna jak TMG.
Glicyna. Glicyna jest najmniejszym aminokwasem. Jest niezwykle istotna, choć w subtelny sposób, m.in. stanowi bardzo ważny składnik kolagenu. Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w organizmie i jest niezmiernie ważnym elementem budulcowym tkanek łącznych takich jak ścięgna, więzadła, chrząstki, żyły, tętnice i podobne struktury.
W dużych dawkach, do 3000 mg dziennie, glicyna poprawia, jakość snu i czuwania. Nie stosuję tak wysokich dawek, ale można spróbować, jeśli inne metody są nieskuteczne. Być może właśnie, dlatego TMG wspomaga odpoczynek.


DZIAŁANIE TMG
TMG jest donorem grup metylowych. Rozłożona na DMG i glicynę lub przekształcona w inne związki takie jak metionina, wykazuje dodatkowe funkcje. Kilka z nich poniżej:
Mocny i bezpieczny donor grup metylowych. TMG w łatwy sposób przekazuje grupy metylowe, (CH3), które są niezbędne do przeprowadzenia milionów reakcji biochemicznych w organizmie ludzi i zwierząt. Oto zaledwie kilka z nich, które poznaliśmy najlepiej:
1. Obniża poziom homocysteiny. Homocysteina to aminokwas, którego nadmiar uszkadza tętnice, przez co przypisuje się mu odpowiedzialność za stany zapalne i miażdżycowe. Faktycznie, poziom homocysteiny ma dużo ściślejszy związek z chorobami serca niż poziom cholesterolu.

Lekarze zaczynają dostrzegać tę zależność. Poziom homocysteiny rośnie wraz ze spadkiem TMG i kwasu foliowego, ponieważ występuje deficyt grup metylowych. Oczywiście mogą być inne przyczyny, ale ta jest najważniejsza. Jak wyjaśniłem wcześniej, nie bez znaczenia jest obecność rtęci i miedzi w ciele. Na szczęście, problem można rozwiązać dzięki diecie bogatej w TMG i folianty, lub suplementację tych substancji. Najczęściej wystarczy jeden ze sposobów.
Wysoki poziom homocysteiny powoduje jednak dużo więcej problemów. Skutkuje bowiem niedoborem metioniny i w konsekwencji niedoborem S-Adenozylometioniny (SAM), wywołując u niektórych osób depresję. Metionina jest niezbędna w wielu reakcjach biochemicznych, m.in. syntezie białek. Faktycznie, redukcja poziomu homocysteiny jest kluczowa dla wielu stanów ciała, od osteoporozy i wad rozwojowych po nowotwory i starzenie.
2. Odtrucie wątroby. Grypy metylowe są absolutnie kluczowe z II fazie detoksykacji wątroby, P450. W trakcie tego procesu, toksyny rozpuszczalne w tłuszczach lub słabo rozpuszczalne, których wątroba nie jest w stanie sama usunąć, przyłączane są do grup metylowych co przygotowuje je do wydalenia z organizmu. Jest to niezwykła i niezbędna umiejętność organizmu do odtruwania. W przypadku WIĘKSZOŚCI osób, funkcja ta nie działa prawidłowo, ponieważ żyjemy w niezwykle toksycznym świecie.

Reakcje metylowe umożliwiają rozpuszczenie toksyn w wodzie. Dzięki temu organizm może łatwiej je usunąć i zneutralizować. Typowymi toksynami są różnorodne formy metali i związków oraz setki związków trujących chemikaliów. O tej niezwykłej umiejętności naszego ciała oraz o tym, jak niezmiernie jest istotna, można by pisać długo. Uważam, że jest to główna zaleta suplementacji TMG.
3. Łagodzenie depresji. TMG usprawnia produkcję SAM. Jest to substancja, która czasem łagodzi objawy depresji. SAM jako suplement, jest droga i bardzo yin, co źle wpływa na organizm. Dlatego też, lepiej przyjmować TMG.

4. Łagodzenie cukrzycy. Grupy metylowe związane są z uwalnianiem insuliny oraz jej aktywnością. Jeśli brakuje ich w organizmie, cukrzyca może łatwo się rozwinąć.

5. Uniknięcie wad genetycznych. Grupy metylowe są niezbędne w procesie syntezy białka, czyli przepisywaniu informacji genetycznej z DNA na RNA, (tzw. transkrypcja DNA).

Brak odpowiedniej ilości TMG powoduje, że proces ten przebiega powoli, telomery mogą się skracać, pojawiają się błędy w transkrypcji, błędny kod jest powielany
i zdrowie zdecydowanie się pogarsza.
INNE ZALETY TMG
TMG jest stosunkowo yang. Niespodziewanie, TMG jest Yang, mimo że rozpuszcza się w wodzie, podobnie jak witaminy z grupy B, których większość jest raczej yin. To ważne, ponieważ w programie równowagi żywieniowej powinno unikać się suplementów
i produktów, które są yin.
Powinniśmy unikać żywności yin, suplementów yin, zabiegów yin, stylu życia yin
i myślenia na sposób yin ponieważ w dzisiejszym świecie nasze ciała są zdecydowanie yin. Dlatego też, potrzebujemy przywrócenia równowagi pomiędzy yin a Yang by móc cieszyć się zdrowym ciałem, umysłem i duszą. Więcej na ten KLUCZOWY TEMAT w artykułach Leczenie Yin oraz Yang oraz Choroby Yin. [link]
TMG wykazuje działanie ogólno parasympatyczne. TMG pomaga przywrócić równowagę autonomicznego układu nerwowego, zwłaszcza u osób uczestniczących w pełnym programie równowagi żywieniowej. Być może, jest to jedna z największych jej zalet.
Wyniki analiz pierwiastkowych włosów udowadniają, że niemal połowa populacji cierpi na zaburzenia równowagi autonomicznego układu nerwowego, które nazywam współczulną dominacją. Oznacza to, że układ współczulny działa cały czas „na wysokich obrotach”. Jest to destrukcyjne dla organizmu. Przyjmowanie TMG może przywrócić równowagę i w znaczący sposób przyczynić się do efektów leczenia. Więcej na ten bardzo ważny temat w artykule Współczulna dominacja. [link]
UWAGA: Niektórzy lekarze inaczej rozumieją współczulną dominację odnosząc termin do chemii ciała. Nie ma to nic wspólnego z pojęciem używanym w moich artykułach.
TMG przynosi korzyści osobom z mutacją genu MTHFR. Ponad 50 % światowej populacji doświadczyła łagodnych lub poważnych błędów w transkrypcji, obniżającej biosyntezę w komórkach ciała. Pochopnie nazywane „wadami genetycznymi”,
w rzeczywistości błędy transkrypcji lub polimorfizm są nieprawidłową ekspresją genu. Polega to na błędnym skopiowaniu DNA a nie błędzie samego DNA. Więcej na ten temat
w artykułach Mutacja genu MTHFR, Wady genetyczne oraz Badania genetyczne. [link]
Działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Co prawda nie spotkałem się
z wieloma publikacjami potwierdzającymi takie właściwości TMG, ale wszystko wskazuje na to, że istnieją. Być może wkrótce zostaną przeprowadzone badania w tym zakresie.
Zdecydowany wpływ na mózg, trawienie i inne układy. TMG oddziałuje na wiele układów organizmu, prawdopodobnie głównie dlatego, że metylacja jest tak istotnym procesem zachodzącym w każdym jego obszarze.
Z naszych badań wyraźnie wynika, że TMG jest fantastycznym dodatkiem do programu równowago żywieniowej. Mój nauczyciel, dr Paul Eck, byłby nim absolutnie zachwycony.
Zawsze szukał, bowiem, sposobów na ulepszenie programu tak, by sprostać potrzebom, jakie wymusza tempo dzisiejszego życia i środowisko, w którym żyjemy m.in. umiejętności eliminowania setek toksyn z organizmu, o których czasem wiemy wciąż zbyt mało.


DAWKOWANIE I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Dorośli. TMG dostępna jest w tabletkach lub kapsułkach 500, 750 i 1000 mg. W tej chwili, Endomet Labs nie mają jej w swoim portfolio, ale TMG jest powszechnie dostępna
w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Nie wolno przyjmować DMG (dimetyloglicyny). Akceptowalna jest wyłącznie TMG (trimetyloglicyna).
Wszystkie marki produktu wydają się działać skutecznie. Zdarzały się jednak informacje, że TMG marki NOW chłonie wilgoć a przez to tabletki rozpadają się. Może tak się dziać wyłącznie, jeśli przebywamy w wilgotnym klimacie. Nie ma to jednak wpływu na właściwości substancji.
Dawkowanie. Opracowanie optymalnej dawki TMG nie było łatwe. Ani analiza pierwiastkowa włosa ani standardowe testy, nie dały wiarygodnych wyników.
Odkryłem, że większość dorosłych potrzebuje około 1000 - 3000 mg TMG dziennie. Tym niemniej, niektórzy powinni otrzymywać większe dawki do 4500 mg dziennie. Przynajmniej przez pewien okres czasu. Na szczęście, przyjęcie zbyt dużej ilość substancji powoduje złe samopoczucie w postaci zmęczenia, nudności, utraty włosów, zawrotów głowy, uczucia otumanienia lub innych objawów.
Podawanie TMG niemowlętom i dzieciom. Dzieci powinny otrzymywać proporcjonalnie mniej TMG niż dorośli, zależnie od ich wagi i postury. Niemowlętom czasem wystarczy 100-200 mg dziennie. Starsze dzieci potrzebują około 500-750 mg lub więcej TMG dziennie.
TMG dostępna jest w formie płynu, proszku lub kryształków, co ułatwia podawanie jej dzieciom. Substancja ma słodki smak, więc możemy dodać ją maluchom do jedzenia.
Środki ostrożności. Większość osób nie odczuwa skutków ubocznych wynikających ze stosowania TMG. Często przyznają za to, że poprawiła się jakość snu oraz, że mają więcej energii po przebudzeniu.
Działania niepożądane. Są osoby, które nie tolerują TMG. Być może wynika to stąd, że nie potrzebują jej zbyt wiele. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że dzieje się tak, ponieważ TMG uwidacznia stan ich psychiki lub zbyt szybko odtruwa organizm z toksyn.
Obserwujemy szczególnie, że w przypadku mężczyzn i kobiet skrywających głęboko zakorzenione wątpliwości lub mężczyzn targanych sprzecznościami co do ich tożsamości seksualnej, TMG może być gorzej przyjmowana. Wygląda na to, że substancja aktywuje wówczas uśpiony lub mało aktywny układ enzymatyczny. W konsekwencji, może dojść do gwałtownych napadów gniewu, strachu, depresji lub lęku.
Jeśli pojawią się tego typu objawy, należy zmniejszyć dawkę do wartości tolerowanej. Odczuwany dyskomfort powinien szybko minąć. Tym niemniej, jeśli jesteśmy w stanie wytrzymać reakcje organizmu, być może spowoduje to, że szybciej zaakceptujemy naszą tożsamość i zrozumiemy relacje w związkach. Wybór należy, więc do nas.
TMG i reakcje wsteczne. W większości przypadków, przyjmowanie dodatkowych dawek TMG doskonale wspomaga w redukcji reakcji organizmu na leczenie oraz minimalizowaniu nawracających objawów. Jeśli odczuwasz takowe dolegliwości, spróbuj zwiększyć dawkę TMG.
Według badań medycznych nadmiar TMG może wywoływać mdłości, biegunkę oraz może niekorzystnie wpływać na poziom cholesterolu. Do tej pory jednak, TMG zdaje się być bardzo bezpieczny w ciąży, o ile przestrzega się zalecanych dawek.
JAK DŁUGO PRZYJMOWAĆ TMG?
Obecnie wszyscy nasi podopieczni muszą przyjmować TMG przynajmniej przez kilka lat, co też czynią. Czas stanowi więc przedmiot badań.
JEŚLI TMG JEST TAK SKUTECZNA, CZEMU NIE STOSUJE SIĘ JEJ POWSZECHNIE?
Ogromne ilość TMG stosuje się w hodowli drobiu i innych. Używa się jej jako dodatku paszowego w celu zredukowania zawartości tłuszczu w mięsie zwierząt, poprawy jakości mięśni i kontroli ilości spożywanej paszy w produkcji mięsa.
TMG nie jest popularnym suplementem diety wśród ludzi, ponieważ:
1. Metylacja to skomplikowany proces. Większość lekarzy medycyny, lekarzy holistycznych, dietetyków i naturopatów nie rozumie w pełni jego przebiegu i skutków. Przykładowo, część lekarzy uważa, że pewien odsetek społeczeństwa już jest „przemetylowany” i dostarczanie dodatkowe grup metylowych może być szkodliwe. Moje obserwacje nie potwierdzają tego.

2. W celu obniżenia poziomu homocysteiny, lekarze częściej przepisują suplementy witamin B6, B12, kwasu foliowego niż TMG, mimo że działa ona skuteczniej i jest polecana w przypadku dziedzicznej homocystynurii. Dzieje się tak, ponieważ witaminy B6 i B12 przekazują grupy metylowe w konkretny sposób a witamina B6 umożliwia alternatywną ścieżkę przemiany homocysteiny w metioninę. W tej chwili, nie mam pewności, która z metod jest lepsza i czy obie działają równie skutecznie.

3. Być może TMG działa efektywniej na osoby biorące udział w pełnym programie równowagi żywieniowej w porównaniu z resztą populacji. Nasi podopieczni relacjonują, że wpływa ona korzystnie na ich organizm. Nie mamy takich doniesień spoza grupy klientów. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Być może skuteczność działania TMG jest związana z innymi aspektami programu.

4. TMG nie jest powszechnie znana specjalistom w dziedzinie żywienia. Dlatego też powstał niniejszy artykuł.

link do całości z bibliografią

http://drlwilson.com/Articles/POL,TMG.htm
Awatar użytkownika
Ana189
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:36

Re: Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: Ana189 » 20 maja 2016, 16:15

Na dworze robi się coraz cieplej, wakacje za pasem i wiele kobiet zaczęło starania o szczupłą sylwetkę. Na odchudzanie popularny stał się błonnik witalny, który zawiera babkę płesznik i łupiny babki jajowatej. W związku z tym przekazuję pytanie od tych kobiet: czy wraz z ZKT można przyjmować w/w błonnik i czy jest sens w ogóle go przyjmować, czy sobie lepiej darować?
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: Bow1 » 20 maja 2016, 22:40

Dobry materiał Beata1969.
Biorę TMG już od dawna. Suplement ten bardzo dobrze działa w połączeniu z ZKT. Sam doświadczyłem tego kiedy wzrok poprawił mi się dosłownie w kilka dni po łącznym stosowaniu obu suplementów.
Ana189 pisze:czy wraz z ZKT można przyjmować w/w błonnik i czy jest sens w ogóle go przyjmować, czy sobie lepiej darować?

Jasne, że można i warto stosować błonnik.
Niebawem będziesz mogła nabyć grys z odpowiedniej odmiany siemienia lnianego bogaty w błonniki rozpuszczalne i nierozpuszczalne przy okazji dużo witamin, aminokwasów, lignanów, karotenoidów itd, a wszystko za bardzo małe pieniądze.
Dobrze się bawię.
Beata1969
Posty: 22
Rejestracja: 04 maja 2016, 21:19

Re: Dieta i suplementacja podczas stosowania ZKT

Postautor: Beata1969 » 21 maja 2016, 11:19

Mam pytanie czy jest sens brać wyżej wymienione suplementy w najbogatszej wersji z omega 3 w kapsułkach Epa540 mg, Dha 360mg i do tego dodać świeże awokado w oczekiwaniu na ZKZ ?

Wróć do „Zbilansowane Kwasy Tłuszczowe (ZKT)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości