Cukrzyca II i depresja

Awatar użytkownika
Paula
Posty: 729
Rejestracja: 19 lis 2018, 14:23

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: Paula » 18 lis 2020, 22:19

Czuję się zobowiązana odpowiedzieć, jako ta, której zaburzenia nerwicowe dotyczą. A więc kosmetyki zredukowane do niezbędnego minimum(coś bardzo delikatnego do mycia ciała i włosów, pasta do zębów, oczywiście bez fluoru, bromu, SLS), podpaski z ekologicznej bawełny, woda w szklanych butelkach, dieta bez zbóż, mleka oraz cukru, bez produktów przetworzonych, jak najbardziej ekologiczna i naturalna. Co tylko mogłam, to zmieniłam, być może coś będzie dało się jeszcze poprawić.
Napiszę przy okazji, tak jak Pan radził, Panie Bogusiu, jestem na dawce SAM-e 50 mg. Nie ma już zwiększonego pobudzenia jak na początku, czy powoli zwiększać dawkę, czy pozostać przy 50mg?
"W końcu wszystko będzie dobrze. Jeżeli nie jest dobrze, to jeszcze nie koniec."
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: Bow1 » 19 lis 2020, 7:40

Paula pisze:jestem na dawce SAM-e 50 mg. Nie ma już zwiększonego pobudzenia jak na początku, czy powoli zwiększać dawkę, czy pozostać przy 50mg?

Ja bym nie zwiększał dawek. Trzeba w tym przypadku postępować umiejętnie i długo obserwować.
Przy okazji jeszcze uwaga o suplementacji jodem.
Fitoro miał nieprzyjemne efekty takiej suplementacji.
Gdy dostarczamy dla organizmu jod to bardzo szybko we krwi rośnie poziom bromu, fluoru, kadmu, rtęci, ołowiu i aluminium. Może wystąpić wysypka bromowa na całym ciele, trądzik na twarzy, szyi i plecach. Wysoki poziom fluoru jest często przyczyną blokowania metali, które wchodzą w skład wielu niezbędnych enzymów i innych metaloprotein.
To z tego powodu należy uzupełniać jod stopniowo i zawsze w obecności oleju wysokolinelonowego. Dzięki takiej suplementacji organizm będzie stopniowo wydalał brom i fluor i nie dojdzie do poważnych zaburzeń.
Uzupełnianie jodu trwa od 6 do 12 miesięcy i aby uniknąć efektów zatrucia wymienionymi toksynami trzeba zadbać też o wysoki poziom glutationu czyli NAC. Trzeba usprawnić metylację i dostarczać metale takie jak cynk oraz selen.
Dobrze się bawię.
Awatar użytkownika
Paula
Posty: 729
Rejestracja: 19 lis 2018, 14:23

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: Paula » 21 lis 2020, 14:26

Ciekawy artykuł, macie jakieś własne doświadczenia w tym temacie?
Karnozyna jako suplement wspomagający w stresie i depresji.
"Obecnie większość ludzi żyje w ciągłym stresie, ogromne rzesze zmagają się z depresją. Przyczyn może być wiele, natomiast każde takie zaburzenie łączy się z co najmniej z jednym z podanych czynników: skróconych telomerów, podwyższonym poziomem kortyzolu i zwiększoną podatnością na dysfunkcje związane z wiekiem.

Badania naukowe sugerują, że niedostateczna dostępność peptydu neurologicznego karnozyny, może stanowić biochemiczny związek między zjawiskami związanymi ze stresem i depresją.

Istnieją dowody, że karnozyna może:

zwiększać metabolizm kortyzolu,
hamować skracanie telomerów,
wywierać działanie przeciwstarzeniowe w układach modelowych.
Wykazano, że suplementacja diety karnozyną tłumi stres u zwierząt oraz poprawia zachowanie, funkcje poznawcze i samopoczucie u ludzi. W związku z powyższym przeprowadzono badanie sprawdzające terapeutyczny potencjał suplementacji karnozyny w zaburzeniach stresowych i depresyjnych.

Wcześniejsze badania wykazały, że suplementacja diety karnozyną (β-alanylo-L-histydyną), naturalnie występującym peptydem neurobiologicznym, może wywierać korzystny wpływ na wydajność ćwiczeń i jakość życia człowieka.

W innej niedawno opublikowanej pracy wykazano, że zaburzenie depresyjne (MDD) wiąże się ze zmniejszoną długością telomerów, zwiększoną podatnością na dysfunkcje związane z wiekiem i podwyższonym poziomem kortyzolu w odpowiedzi na stres, podczas gdy w dwóch innych publikacjach opisano związek między zmniejszeniem długości telomerów i zaburzeniami związanymi ze stresem.

Karnozyna a starzenie się
Karnozyna jest składnikiem mózgu i mięśni. W mózgu karnozyna jest syntetyzowana i wydzielana przez astrocyty: jest degradowana do aminokwasów składowych przez karnozynazę komórkową (CNDP1) lub karnozynazę surowicy (CNDP2), której aktywność w mózgu prawdopodobnie wzrasta wraz z wiekiem.

Karnozynę i pokrewne peptydy, takie jak anseryna i balenina, można również uzyskać w diecie mięsożernych, ale nie ma ich w ścisłej diecie wegetariańskiej.

Dowody z badań na zwierzętach i modelach sugerują, że karnozyna jest wielofunkcyjna. Badania na hodowlach komórkowych pokazują, że karnozyna może:

hamować wzrost transformowanych komórek,
opóźniać starzenie się komórek,
pomagać w utrzymaniu długości telomerów
sprzyjać powstawaniu bardziej młodzieńczego fenotypu po dodaniu do starzejących się komórek.
hamować wiele szkodliwych zjawisk biochemicznych, o których uważa się, że są związane z generowaniem starzejącego się fenotypu, w tym uszkodzenia białek wywołane przez reaktywne formy tlenu, reaktywne formy azotu, i reaktywne formy karbonylowe, takie jak dialdehyd malonowy (znieczulenie), 4-hydroksynonenal i metyloglioksal.
Modelowe badania na zwierzętach pokazują korzystne działanie dipeptydu na szereg schorzeń fizjologicznych związanych z:

zaburzeniem gojenia się ran,
wiekiem,
chorobą Alzheimera,
chorobą Parkinsona,
udarem,
miażdżycą,
zaćmą
i cukrzycową chorobą nerek.
Twierdzono nawet, że karnozyna może być mimetykiem rapamycyny (dobrze rozpoznanym środkiem przeciwstarzeniowym), ponieważ wiele z ich właściwości jest tak podobnych.

Depresja, kortyzol, starzenie się i karnozyna
W pracy Gotliba została zilustrowana zależność między długością telomerów, poziomem kortyzolu w surowicy i depresją u dzieci płci żeńskiej.

Sugerowano również, że pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi (MDD) mogą mieć predyspozycje do wystąpienia wielu patologii związanych z wiekiem.

Artykuły Millera i Sadeha oraz Shaleha szczegółowo opisują związek między erozją telomerów a zaburzeniami depresyjnymi związanymi ze stresem.

Możliwe jest, że istnieje wspólna jednostka molekularna, której aktywność łączy starzenie się, telomery, kortyzol i zachowanie.

Karnozyna może działać jako środek przeciwstarzeniowy (naśladując rapamycynę), wywierając korzystny wpływ na zwierzęce modele dysfunkcji mózgu związanych z wiekiem, może pomóc w utrzymaniu długości telomerów, może zwiększyć metabolizm kortyzolu, łagodzić wywołane stresem zmiany metabolizmu u myszy i, gdy jest połączona z cynkiem, hamować wpływ kortyzolu na metabolizm kości szczurów.

Co ciekawe, zasugerowano, że przeciwstresowe działanie karnozyny u myszy jest zależne od modulacji aktywowanej stresem osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, podczas gdy ostatnio wykazano, że podwyższony poziom kortyzolu występuje u pacjentów z chorobą Alzheimera, prawdopodobnie wynikający z rozregulowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Te obserwacje wskazują na rolę karnozyny w kontrolowaniu zaburzeń neurologicznych poprzez wpływ na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza w ludzkim mózgu.

Suplementacja karnozyny wpływa na funkcjonowanie mózgu kur, gryzoni i ludzi.

Suplementacja karnozyny może wpływać na zachowanie kurczaków i gryzoni, jej zdolność do tłumienia lęku u szczurów może być prawdopodobnie spowodowana zwiększonym metabolizmem kortyzolu. Co ciekawe, stwierdzono również, że karnozyna (β-alanylo-histydyna) wywiera wpływ na zachowanie kurczaków.

Stwierdzono, że suplementacja karnozyny u ludzi poprawia funkcje poznawcze i / lub dobre samopoczucie w co najmniej pięciu badaniach.

Suplementacja diety karnozyną wywierała korzystny wpływ na zachowanie u dzieci z autyzmem i poprawę funkcji poznawczych u pacjentów cierpiących na chorobę Zatoki Perskiej, schizofrenię i przewlekłą niewydolność serca; ta ostatnia grupa również odnotowała znaczną poprawę jakości życia.

Niedawne badanie wykazało, że suplementacja karnozyny poprawiła funkcje poznawcze i wydolność fizyczną u starszych ludzi. Odkrycia te dostarczają dowodów na to, że suplementacja karnozyny ma potencjał terapeutyczny u ludzi, pomimo obecności karnozynazy, co do której można się spodziewać, że będzie przeciwdziałać jakiejkolwiek skuteczności, jaką może wywołać dipeptyd.

Wykazano, że podwyższony poziom karnozynazy nerkowej zwiększa prawdopodobieństwo cukrzycowej choroby nerek u chorych na cukrzycę typu 2, co jest prawdopodobnie spowodowane zwiększonym niszczeniem dipeptydu. Niemniej jednak fakt, że korzystne efekty suplementacji karnozyny zostały wykryte u ludzi sugeruje, że aktywność karnozynazy niekoniecznie jest przeszkodą dla skuteczności dipeptydu we wszystkich przypadkach.

Wniosek
Badania naukowe sugerują, że niedobór karnozyny może stanowić związek między stresem a zjawiskami związanymi z depresją i dysfunkcją związaną z wiekiem oraz, że karnozyna może mieć potencjał terapeutyczny w leczeniu depresji i zaburzeń związanych ze stresem, gdy jest podawana jako suplement diety.

Wykazano zdolność karnozyny do pozytywnego wpływu na zachowanie u ludzi, gdy jest obecna jako suplement diety. Karnozyna powinna być szczegółowo zbadana ze względu na jej potencjał terapeutyczny w zwalczaniu depresji i zespołu stresu pourazowego, a także w zwalczaniu wielu patologii związanych z wiekiem, pomimo obecności karnozynazy."

Tekst jest tłumaczeniem publikacji naukowej. Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4567213/
"W końcu wszystko będzie dobrze. Jeżeli nie jest dobrze, to jeszcze nie koniec."
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: Bow1 » 22 lis 2020, 15:16

Dobrze, ze wspomniałaś o karnozynie. Myślałem, że już pisałem na ten temat. Nie chce mi się szukać ale napewno gdzieś już o karnozynie pisałem.
Karnozyna to lek nr 1 na autyzm. Bardzo szybko pojawia się poprawa.
Jest lekiem na SM
Działa przeciwzapalnie
Zmniejsza stres oksydacyjny czyli działa przeciwstarzeniowo
Przeciwdziała glikacji białek, a więc redukuje ilość AGEs
Poprawia często samopoczucie i sprawność intelektualną
Z powodzeniem zastosowałem w SM, autyzmie, Alzheimerze, Parkinsonie i zaniku mięśni
Ma super wpływ na wzrok i skórę
Bardzo pozytywnie działa na układ krążenia
Wydłuża telomery aktywując telomerazę
Moim zdaniem ma pośrednio pozytywny wpływ na prokreację
Poprawia libido itd itd
Karnozynę stosuję już od 20 miesięcy.
Moim zdaniem karnozynę zawsze trzeba brać z bursztynianem D-alfa-tokoferolu, cynkiem, miedzią i manganem.
Znacznie większe pozytywne efekty daje połączenie z TUDCA.
Karnozynie przypisuje się ograniczenie karbonylacji białek co jest prawdą ale karnozyna nie ma wpływu na usuwanie tych cząsteczek z komórek. Moim zdaniem za usuwanie uszkodzonych białek w tym tych po karbonylacji odpowiadają proteasomy, a za ich działanie nie odpowiada karnozyna.
Karnozyna jest super skutecznym lekiem w wielu chorobach. Tym dipeptydem powinni zainteresować się rodzice dzieci autystycznych oraz osoby z wszelkimi chorobami neurodegeneracyjnymi.
Działa też profilaktycznie.
Dobrze się bawię.
Fitoro
Posty: 384
Rejestracja: 02 wrz 2016, 8:11

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: Fitoro » 24 lis 2020, 10:00

Bow1 pamiętasz jak pisałeś bardzo dawno temu o pewnej pani którą obserwowałeś w urzędzie . Wspomniałeś o tym, że po stylu makijażu i ubraniu prawdopodobnie pędzi bardzo imprezowy żywot. Pisałeś ze w torebce butelka coli a pomimo tych wszystkich wad nie mogłeś się nadziwić jak piękne ma paznokcie, włosy, cerę , figurę !
Wtedy podsumowaniem tych obserwacji był po prostu sprawny układ endokrynologiczny. Pomimo nieprzespanych mocy, pomimo śmieciowego jedzenia właśnie takie osoby które maja zdrowy czerep i zdrowy układ endo są nie do zajechania ... tyle i aż tyle

Pomyślcie ...
;) 8-)

Lekarze przepisują leki o, których mało wiedzą, na choroby o których jeszcze mniej wiedzą- ludziom, o których NIC nie wiedzą !
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: sowka » 24 lis 2020, 10:16

Fitoro też to pamiętam....szczególnie ten opis o paznokciach :D
Niby włosy i paznokcie tzw "wytwory skóry" powinny iść w parze ,otóż u mnie bardzo grube i gęste włosy , a paznokcie liche -cieniutkie.
Ale pamiętaj również że sa ludzie chorzy i jeszcze nie zdiagnozowani ....nie wiemy jak ta Pani sie zestarzała , może zwyczajnie dostała dobry pakiet startowy -GENY ,a czy to wystarczy do kończa życia ?
Awatar użytkownika
Paula
Posty: 729
Rejestracja: 19 lis 2018, 14:23

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: Paula » 24 lis 2020, 10:20

Fitoro myślę, że może być to złudne wrażenie, a w najlepszym razie potrwa to tylko do pewnego czasu. Organizm człowieka naprawdę wiele wytrzymuje, są jednak granice :lol: Ja mam wokół siebie mnóstwo przypadków ludzi, którym zła dieta, "leki" bardzo szkodzą, są również tacy którym gruntowna zmiana stylu życia niebywale pomogła. Przykład: moja mama, bardzo zaostrzone objawy Leśniowskiego-Crohna, nadciśnienie, bóle żołądka, codzienna zgaga, bóle głowy, trudne do zniesienia bóle mięśni i stawów, grzybica paznokcia- tak było kiedyś; a dziś żadna z tych dolegliwości nie występuje czuje się naprawdę dobrze i również zdrowo wygląda. :D
"W końcu wszystko będzie dobrze. Jeżeli nie jest dobrze, to jeszcze nie koniec."
Aleksandra
Posty: 6
Rejestracja: 18 lis 2020, 8:20

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: Aleksandra » 25 lis 2020, 20:17

Dobry wieczór wszystkim. Czytam forum od niedawna i trafiłam na temat cukrzycy i depresji. Mam bliską osobę, która cierpi na depresję i nerwicę lękowa i chciałaby spróbować kuracji przedstawionej tu, jednak mam kilka pytań i byłabym wdzięczna za pomoc w odpowiedzi na nie. Osoba ta przyjmuje leki przeciwdepresyjne i to dość spore dawki. W przypadku cukrzycy zalecane było powolne schodzenie z leków. A jak powinno się to odbywać w przypadku depresji? Również powoli zmniejszać dawki czy przestać brać z dnia na dzień? Ponadto chciałabym też dopytać jakie jeszcze witaminy powinny być przyjmowane? Wit. C, D, K2, jod? W jakich ilościach? Czy wszystkie wymieniłam czy może są jeszcze jakieś które należy przyjmować?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
Fitoro
Posty: 384
Rejestracja: 02 wrz 2016, 8:11

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: Fitoro » 25 lis 2020, 23:00

Witamy Aleksandra. Przede wszystkim zapoznaj się z wiadomościami na tym forum. Te choroby, które opisujesz to wymagają więcej pracy,wysiłku i zaangażowania. Każdy organizm jest inny i do każdego należy podchodzić indywidualnie i całościowo . Myśle, ze nikt Ci nie da gotowej recepty. Sami ze swoimi przypadłościami borykamy się dłuższy okres czasu. Jeszcze raz : czytaj i pytaj.
;) 8-)

Lekarze przepisują leki o, których mało wiedzą, na choroby o których jeszcze mniej wiedzą- ludziom, o których NIC nie wiedzą !
Awatar użytkownika
Paula
Posty: 729
Rejestracja: 19 lis 2018, 14:23

Re: Cukrzyca II i depresja

Postautor: Paula » 26 lis 2020, 0:45

Witaj Aleksandro. :D Wiesz co ja chciałabym Ci na początek napisać, żeby sie nigdy nie poddawać. To nie będzie łatwa droga, aby poprawić stan zdrowia, ale jest to możliwe. Ja również mam zaburzenia nerwicowe oraz okresy mocno obniżonego nastroju, jednak żadnych "leków" nie zażywałam ani nie zażywam. Jest to bowiem, moim zdaniem, droga donikąd, wręcz pogarsza stan całego organizmu. Ważna kwestia to jak się czuje ta osoba, o której pisałaś. Czy jest nadmiernie pobudzona, czy raczej apatyczna, bez chęci do życia? Stosuje antydepresanty, czy "leki" przeciwlękowe? Przydałyby się pewnie jakieś badania, może robiliście, choćby poziom 25(OH)D3? Pytałaś o witaminy, tak te rozpuszczalne w tłuszczach(A,D,E,K) również będą konieczne. Witamina C także, najlepiej z flawonoidami i lizyną. Pytasz o dawki. Ja powiem Ci, że to zależy. Na przykład witaminę C zażywa się w zależności od zapotrzebowania organizmu w danym momencie, na codzień mniej, w przypadku jakiś konkretnych dolegliwości czasem dużo więcej. Tak jak pisał Fitoro, poczytaj posty na forum, szczególnie temat o depresji, chociaż w innych tematach też jest dużo ważnych informacji. W razie czego pytaj na bieżąco. Widzisz we wszelkich zaburzeniach nerwicowych kluczowy jest także sen. Czy osoba, o ktorej pisałaś wysypia się, nie ma w tej kwestii jakichś problemów? Ja założyłam nawet osobny temat o znaczeniu snu dla zdrowia, poczytaj. Kluczowa zawsze jest dieta. Należy zadbać o to od razu. Pan Boguś dawał wskazówki na początku, sprawdź. Ja też pisałam co jem, jeżeli chcesz o coś dopytać, śmiało. ;) Jeśli tylko będę w stanie, to pomogę. Kwestia odstawienia "leków" to zawsze decyzja indywidualna i trzeba ją podjąć samodzielnie, ja bym powoli próbowała obserwując reakcje organizmu.
"W końcu wszystko będzie dobrze. Jeżeli nie jest dobrze, to jeszcze nie koniec."

Wróć do „Medycyna komplementara/ Biologia/ Biochemia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 29 gości